Jak napompować koło rowerowe?

Dodano 3 lutego 2013

Photo credit: Joe Shlabotnik via Foter.com / CC BY

Jasnym jest, że odpowiednio napompowane opony oraz dobrze zakonserwowany łańcuch wraz z wolnobiegiem/kasetą są gwarancją lekkiej pracy naszego sprzętu. Jak właściwie dobrze napompować opony rowerowe? Ile powietrza potrzebują nasze koła? Odpowiedź zależy od wielu czynników. Są to: rodzaj opony, rodzaj terenu, po którym jeździmy, czy nawet ciężar rowerzysty.

Wszystkie informacje na temat odpowiedniego ciśnienia można znaleźć na oponie. Oznaczona jest ona przez opis: P.S.I. W moim przypadku jest to wartość: 2,8-4,6kgf/cm3 280-460kpa, aby obliczyć ile powietrza musimy wtłoczyć do naszej opony warto pamiętać, że:

1 bar = 100 kPa

Teoretycznie mógłbym napompować swoje koła powietrzem o ciśnieniu 4,6 bar. Jednak nigdy nie zaryzykowałem 😉 staram się dobierać ciśnienie do rodzaju dróg, którymi jeżdżę. Zwykle pompuję do poziomu 3,5 bar. We wstępie pisałem, że ilość powietrza w oponie zależy od kilku czynników. Wiadomo, że jeżdżąc w terenie napompujemy mniej powietrza. Z kolei jeżdżąc asfaltową nawierzchnią wartość ta będzie wyższa. Im węższa opona tym więcej powietrza można w nią wtłoczyć, ale z wyczuciem i uwagą 😉 Im niższe ciśnienie tym większa przyczepność oraz większe opory powietrza i odwrotnie: większe ciśnienie = mniejszej przyczepności i mniejszym oporom powietrza.

Jeszcze jedno, uważajcie z kompresorami na stacjach paliw 😉

Otagowano: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *