Kupno używanego roweru

Dodano 28 października 2013

Photo via Foter.com / CC0

Z biegiem czasu nasz sprzęt ulega zniszczeniu, zdarza się, że wszelkiego rodzaju naprawy przestają się opłacać. Wtedy zaczynamy zastanawiać się nad kupnem nowego sprzętu. Nowego, który będzie pochodził ze sklepowej półki, bądź nowego z drugiej ręki. Mam tu na myśli rowery używane. O ile rower pochodzący z salonu sprzedaży nie powinien sprawiać kłopotów, o tyle w przypadku jednośladów z drugiej ręki może być różnie. Na co zwrócić uwagę kupując używany sprzęt?

W sytuacji kiedy mamy określony budżet przeznaczony na zakup roweru warto rozważyć kupno jednośladu używanego. Za podobną kwotę jaką wydamy w sklepie możemy dostać markowy sprzęt z drugiej ręki, który jakością i osprzętem może przewyższać ten oferowany w salonie rowerowym.

Z mojego doświadczenia wynika, że nie ma się co spieszyć. Rowerów na rynku nie brakuje, a kupno pierwszego lepszego może się okazać złym wyborem. Dlatego też kupując używany sprzęt wybierz kilka ogłoszeń, spotkaj się ze sprzedającym, obejrzyj jednoślad, a przede wszystkim przejedź się na nim. Wiadomo, że nie zawsze kupisz super sprzęt w idealnym stanie. Prawdę powiedziawszy ciężko będzie znaleźć jednoślad w idealnym stanie. Przecież nie ma nic za darmo, ale zdarza się, że fajny sprzęt można kupić w przystępnej cenie.

Oglądając wybrany model zwróć uwagę na ramę, czy nie ma wygięć, pęknięć, wgnieceń. O ile wgniecenia czasem nie przeszkadzają w eksploatacji, o tyle nigdy nie jesteśmy pewni historii kupowanego roweru. Idealna rama to ta z minimalnymi oznakami użytkowania.

Fajnie by było gdyby obręcze kół były proste. Z tym bywa różnie bo wiadomo, że sprzęt jest używany, a czasem wystarczy najechanie na krawężnik aby uszkodzić koło jednośladu. Małą centrę zawsze można podciągnąć naciągając odpowiednie szprychy.

Zwróć też uwagę na stan sterów oraz supportu, nadmierne luzy świadczą o uszkodzeniu tych elementów naszego sprzętu.

Kolejną rzeczą, o której powinieneś pamiętać to stan przerzutek oraz hamulce. Idealnie byłoby gdyby te działały bez zarzutu, pancerze były proste, a fajki linek nie nosiły śladów korozji. Jeśli zaś w ogłoszeniu czytamy, że rower wymaga regulacji, możemy być pewni, że przy tej regulacji wypada zmienić linki, pancerze, kostki hamulcowe w przypadku hamulców, a nawet końcówki linek. Jednym zdaniem trochę czasu oraz pieniędzy nam to pożre.

Mimo wszystko warto skusić się na rower używany gdyż ten często w niczym nie ustępuje rowerowi kupionemu w sklepie. Śmiało mogę powiedzieć, że może okazać się lepszym od jednośladu zakupionego w supermarkecie.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia, na którą chciałbym zwrócić uwagę. Legalność pochodzenia sprzętu. Kupując na giełdzie, bądź w serwisie aukcyjnym nie mamy pewności czy sprzęt nie został skradziony. W tym przypadku można spróbować sprawdzić numer ramy rowerowej w najbliższym posterunku policji. Innym ciekawym sposobem jest prośba spisania umowy kupna roweru. Jeśli sprzedawca nie ma nic przeciwko bądź jeśli wystawi nam inny dokument potwierdzający zakup roweru możemy być pewni jego legalnego pochodzenia.

 

One thought on “Kupno używanego roweru

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *