Pomysł na rodzinny wypad rowerowy

Dodano 9 czerwca 2016

Bocian-NagawczynaGdy w niedzielne popołudnie rozpiera nas energia, a przy tym chcemy ten czas spędzić w rodzinnym gronie to nie pozostaje nic innego jak wycieczka rowerowa. Możliwości jest naprawdę wiele. Jedni wybierają jazdę wzdłuż obwodnicy miasta, gdzie w słoneczne dni rowerzystów nie brakuje, inni stawiają na dalsze wyprawy poza miasto.

Jedną z takich tras, którą nie wszyscy znają jest wyprawa prowadząca między innymi przez Zawadę i Stasiówkę, oraz późniejszy powrót do Dębicy. Podążając wiejskimi ulicami w znaczącym stopniu unikniemy zatłoczonych ulic. Pagórkowaty teren, którym będziemy się poruszać oraz leśne drogi spotęgują relaks płynący z wyprawy.

U początku naszej wyprawy kierujemy się do wschodnich granic miasta, gdzie przez Nagawczynę i Zawadę podążamy w kierunku Stobiernej. Poruszamy się cały czas drogą z pierwszeństwem przejazdu. Dojeżdżając do Stasiówki czeka nas dość stromy podjazd. Pokonując go wypatrujemy boiska sportowego po prawej stronie jezdni. Nie opodal niego skręcamy w drogę podporządkowaną, jadąc nią mijamy obiekt sportowy, po czym dojeżdżamy do kościoła parafialnego. Na skrzyżowaniu obok szkoły skręcamy w lewo. Drogą tą podążamy do kolejnej krzyżówki, prowadzącej do ulicy Wielopolskiej. Możemy teraz wrócić do miasta. Bądź przeciąć ulicę i szutrową drogą wjechać do lasu. Tu przeszkodą może się okazać rampa. Jeśli jednak będzie zamknięta to najprościej będzie ją ominąć pieszo. W lesie poruszamy się drogą z pierwszeństwem, która zaprowadzi nas do ulicy Kawęczyńskiej w Dębicy. Stąd droga powrotu według uznania.

Całość trasy liczy około 25km. Można ją pokonać w 1,5 godziny, w zależności od tempa jazdy, postojów czy modyfikacji trasy. Przejeżdżając przez Zawadę warto zatrzymać się przy odnowionej karczmie, czy kompleksie dworsko parkowym. Park ten jest otoczony murem z zabytkową bramą. W parku znajdziemy pozostałości po majątku Ligęzów, Radziwiłłów, czy Raczyńskich, dawnych właścicieli Zawady. Nieopodal tego miejsca znajduje się także Sanktuarium Matki Boskiej Zawadzkiej z Cudownym obrazem Pani Zawadzkiej. Zjeżdżając z trasy w Stobiernej możemy zwiedzić Gród Słowiański, czy Park Owadów i Pajęczaków. Są to nie lada atrakcje dla dzieci.

Proponowana trasa, nie jest aż nadto wymagająca, z pewnością poradzą sobie z nią zarówno młodsi jak i starsi amatorzy dwóch kółek.

Na koniec kilka zdjęć z przebytej wyprawy:

Bocian-Nagawczyna.JPG
Bociek spotkany w Nagawczynie
Zawada.JPG
Zawada
Stasiowka-Podjazd.jpg
Stasiówka
Stasiowka-Stadion.jpg
Boisko sportowe w Stasiówce, gdy je zobaczymy skręcamy w prawo
Stasiowka.jpg
Droga od boiska sportowego do kościoła w Stasiówce
Stasiowka-Kosciol.jpg
Kościół Parafialny w Stasiówce
Stasiowka-Krzyz.jpg
Skrzyżowanie w Stasiówce
Stasiowka-Skrzyzowanie.jpg
Skrzyżowanie w Stasiówce, tutaj udajemy się w kierunku pobliskiego lasu
Stasiowka-las.jpg
Przejazd przez las
Wyjazd-z-lasu.jpg
Wyjazd z lasu, ul. Kawęczyńska
Debica-Wyjazd.jpg
Końcowy etap trasy - wyjazd do obwodnicy miasta

Oraz ślad GPX wycieczki:

Otagowano: , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *