Rower i jego zalety

Dodano 12 stycznia 2013

Photo via Foter.com / CC0

Często możemy spotkać dyskusje prowadzone pomiędzy rowerzystami, a ich przeciwnikami. Dyskusje toczone w obrębie cyklistów, a kierowców. Rozmowy te, zwykle prowadzą do ustalenia wyższości jednego środka transportu nad drugim. Co więc przemawia na korzyść rowerzystów?

Zdrowie. Nie od dziś wiadomo, że ruch sprzyja zdrowiu ciała i umysłu. Nawet kilka minut codziennej jazdy ma zbawienny wpływ na organizm cyklisty.

Kolejnym bardzo ważnym punktem, na który należy zwrócić uwagę jest turystyka rowerowa. Dzięki wycieczkom i podróżom mniejszym i większym rowerzyści zwiedzają najpiękniejsze zakątki swej okolicy, ale nie tylko. Nie ulega wątpliwości, że świat z perspektywy rowerowego siodełka wygląda inaczej. To dzięki tej perspektywie rowerzysta potrafi dostrzec te obrazy, których zza kierownicy samochodu nie widać.

Innym ciekawym spostrzeżeniem przemawiającym za wyższością rowerów jest możliwość wspólnego podróżowania przyczyniająca się do pogłębiania węzłów rodzinnych i przyjacielskich. Ktoś mógłby powiedzieć, że samochód niczym nie różni się w tym względzie od roweru. I będzie miał rację. Jednak warto chociaż od czasu do czasu wsiąść na rower i wyruszyć przed siebie.

Jazda na rowerze wywołuje uśmiech, szczególnie pośród spotkań ze znajomymi, rower nie hałasuje, nie emituje dwutlenku węgla i nie generuje dodatkowych kosztów typu paliwo, ubezpieczenie. Jasnym jest, że przeciwnicy tego środka transportu mogą powiedzieć, że hobby to wiele kosztuje. Przecież nic nie jest niezniszczalne, a serwis i części do tanich nie należą. Chcąc podważyć ten argument należy zwrócić uwagę, że wiele napraw można dokonać samemu w domowym warsztacie czy nawet podczas wycieczki rowerowej. Wiadomo jest, że jeśli ktoś zajmuje się tym sportem zawodowo to koszty jego uprawiania będą wyższe. Jednak dla zwykłego rowerzysty często wystarczy skromny, a praktyczny rower, który sprawi wiele radości.

Jeśli rower jest takim cudem techniki to dlaczego ludzie nie wykorzystują go na co dzień? Mimo tak wielu plusów jakie z pewnością posiada bicykl nie ma wątpliwości, że w wielu kwestiach ustępuje innym środkom transportu. Przede wszystkim samochody są szybszym i bardziej praktycznym środkiem komunikacji. Wystarczy wsiąść aby szybko dotrzeć do celu. W samochodzie warunki atmosferyczne nie stanowią problemu dla jego pasażerów. Nie ma konieczności walki z wiatrem czy błotem.

Podsumowując. Rower jest nie tylko zdrowym środkiem przemieszczania się, ale również pogłębia więzi przyjacielskie i rodzinne, wywołuje uśmiech, jest źródłem zdrowia i witalności. Poza tym, który rowerzysta nie ścigał się z autobusami pokonując miejskie ulice? 😉

Otagowano: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *