Wyprawa do Parku Historycznego w Bliźnie

Dodano 4 sierpnia 2015

Park Historyczny w BliźnieNiespełna 30 km od Dębicy, w miejscowości Blizna znajduje się park historyczny, upamiętniający istotne znaczenie wsi, jakie odegrała podczas II wojny światowej. To tutaj powstały poligony wojskowe, na których odbywały się próby rakiet V1 oraz V2. Niewielka odległość od Dębicy sprawia, że miejsce to jest idealnym celem niedzielnych wypraw rowerowych.

Na terenie Blizny w trakcie II wojny światowej niemieccy naukowcy, na zlecenie Fuhrera pracowali nad rozwojem broni odwetowej. Jednak dzięki polskim żołnierzom szybko zdemaskowano jedną z najbardziej skrywanych tajemnic Hitlera, a także odkryto sposób na zmianę toru lotu rakiet V2. Dzięki temu większość dokonanych prób zakończyła się fiaskiem.

 

To historyczne miejsce jest warte odwiedzenia, a trasę przejazdu można zaplanować tak, aby zwiedzić „Górę Śmierci” w Pustkowie, czy chociażby pomnik pamięci pomordowanych przez Hitlerowskiego okupanta w Lubzinie. Możliwości jest naprawdę wiele. Jedną z nich poznasz poniżej.

 

Droga do sołectwa Blizna

 

Jedną z tras, którymi można się udać do parku historycznego jest przejazd z Dębicy do Pustkowa Osiedla, gdzie możemy także udać się na „Górę Śmierci”, a następnie przez Pustków Wieś oraz Wolę Ociecką dojechać do Blizny. Przebieg trasy nie jest zbyt wymagający. Biegnie ona po równym terenie, brak tutaj większych, bardziej wymagających podjazdów. Sama trasa od Pustkowa Osiedla jest bardzo przyjemna, gdyż wiedzie drogami wiejskimi o umiarkowanym natężeniu ruchu. Także przejazd przez las od Woli Ocieckiej do Blizny stwarza idealne warunki do obcowania z przyrodą.

 

W drodze do Blizny W drodze do Blizny

Blizna Park Historyczny w Bliźnie

Blizna

Droga powrotna

 

Drogę powrotną także możemy dostosować do swoich możliwości. Chcąc uniknąć powrotu tą sama trasą, warto pojechać przez Kochanówkę w kierunku Ostrowa, skąd przez Lubzinę (tu też możemy zjechać z trasy w kierunku wspomnianego pomnika pamięci pomordowanych) i Brzezówkę wrócimy do Dębicy.

 

 

Łączny dystans jaki pokonamy liczy ponad 50 kilometrów, wszystko zależy od trasy, którą obierzemy oraz, co oczywiste od tego, czy nie zbłądzimy. Nie mniej jednak wyprawa rowerowym szlakiem ku Bliźnie jest ciekawym pomysłem na spędzenie niedzielnego popołudnia.

 

Otagowano: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *