Zaplanuj wycieczkę rowerową

Dodano 26 stycznia 2013

Photo credit: westy48 via Foter.com / CC BY-SA

Mimo że za oknami śnieg, a do wiosny jeszcze daleko warto już dziś pomyśleć o planach na wiosenne wojaże rowerowe. Planując wycieczkę rowerową zwróć uwagę na kilka ważnych szczegółów. Są to między innymi: długość trasy, jej trudność oraz możliwości rowerzysty. Warto też tak zaplanować wycieczkę, aby coś z niej wynieść.
Czym się różni wycieczka rowerowa od podróży, czy też wyprawy rowerowej? Przede wszystkim jej długością. Wycieczka rowerowa jest krótsza. Wcześniej zaplanowaną trasę rowerzysta pokonuje w kilka godzin. Planowanie w przypadku wycieczki nie jest tak istotne, gdyż można pojechać przysłowiowo „przed siebie”. Warto jednak planować nawet najkrótsze trasy. Wyprawa czy też podróż rowerowa w odróżnieniu od wycieczki może trwać kilka dni lub więcej. O tym, że planowanie dłuższych wypraw jest niemal że obowiązkowym nie trzeba nikomu przypominać.

Warto jednak odpowiednio planować również mniejsze wycieczki rowerowe. Ważnym jest, aby pokonywane dystanse nie były tylko „pustymi kilometrami”. Z każdej nawet najkrótszej trasy warto coś wynieść.

Oto kilka punktów na które zwróć uwagę podczas przygotowywania się na wiosenne wojaże rowerowe:

  1. Mierz siły na zamiary. Planuj wyprawy dostosowane do swoich możliwości fizycznych i wytrzymałościowych. Zaplanuj wycieczkę na tyle długą, aby sprawiła przyjemność oraz na tyle krótką aby można ją było pokonać bez większego wysiłku.

  2. Zaplanuj trasę, którą chcesz pokonać. Możesz przygotować kilka wariantów, aby w trakcie podróży móc ją skrócić bądź wydłużyć odpowiednio dostosowując do swoich sił.

  3. Sprawdź co ciekawego możesz zobaczyć podczas wyprawy. Nawet jeśli planujesz nie dalekie wypady, zastanów się nad tym gdzie jedziesz. Może się okazać, że w sąsiedniej miejscowości znajduje się zabytkowy kościółek, który mijałeś wiele razy, a nigdy do niego nie zajrzałeś. Zatrzymaj się przy nim tym razem!

  4. Zabierz rodzinę lub przyjaciół. Nic tak nie poprawia więzi jak wspólne spędzanie czasu.

  5. Zobacz to czego inni nie widzą! Regularne postoje pozwalają dostrzec piękno, nad którym się nie zastanawiamy podczas dnia codziennego.

  6. Wróć wypoczęty. Nie przemęczaj się, następnego dnia możesz tego żałować.

Turystyka rowerowa sprawia wiele radości, planując swoje wyprawy staraj się unikać „pustych kilometrów”, czyli jazdy bez celu. Z każdej wyprawy wróć bogatszy o nowe doświadczenia. Nawet jeśli sądzisz, że znasz swoją najbliższą okolicę bardzo dobrze to nie poddawaj się temu złudzeniu. Jedź tam, gdzie jeszcze nie byłeś! Odkrywaj nowe drogi, skryte zakamarki swojego regionu. Dzięki czemu staniesz się mistrzem w znajomości swojej okolicy.

Otagowano:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *