Zdrowy rower

Dodano 2 lutego 2013

Photo credit: Marta Lasek via Foter.com / CC BY

Nie od dziś wiadomo, że jazda na rowerze należy nie tylko do przyjemności, ale niesie wiele korzyści dla naszego zdrowia. Regularne wsiadanie na rower nie tylko poprawia nastrój, ale również wzmacnia naszą kondycję. Czy jest inna bardziej przyjemna forma dbania o własne zdrowie niż ten jednoślad? Z pewnością zajmuje on wysoką lokatę wśród sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu. Sprzyja temu również klimat oraz piękno naszego kraju.

Według różnych źródeł godzina jazdy na rowerze pozwala spalić od 500 do 600 kalorii. Wszystko zależy od tempa z jakim się poruszamy. Mamy tu do czynienia z przyjemnym gubieniem zbędnych kalorii. Ponad to sport ten wpływa na poprawę kondycji. Czy nie przyjemnie jest wejść na 10. piętro wieżowca i nie mieć zadyszki? Regularna jazda jednośladem sprawi, że zrezygnujesz z windy. Ruch wykonywany podczas wycieczek rowerowych pobudza mięśnie do pracy, a te pobierając energię z naszego ciała spalają zbędny tłuszcz. Czyż nie o to chodzi? Jeśli chcesz mieć smukłą sylwetkę, cieszyć się dobrą kondycją oraz zdrowiem już dziś wsiądź na swój rower i rozpocznij regularne treningi.

To jednak nie wszystkie zalety i dobrodziejstwa tego hobby. Ten rodzaj aktywności fizycznej korzystnie wpływa na układ krążenia. Dzięki czemu serce jest w lepszej formie, zwiększa się pojemność płuc, a my stajemy się bardziej wytrzymali.

Regularne ćwiczenie normalizuje poziom cukru we krwi oraz pomaga obniżyć wysoki poziom „złego” cholesterolu. Wszystko to prowadzi do poprawy funkcjonowania naszego organizmu i ma zbawienny wpływ na pracę serca. Jazda na rowerze jest zalecana również dla użytkowników, którzy mają już za sobą dolegliwości związane z najważniejszym organem naszego organizmu.

Sport ten uspokaja, daje radość. Podczas jazdy produkowane są endorfiny znane jako hormony szczęścia. Dodają one pozytywnej energii i wprawiają w dobry nastrój. Z kolei pozytywne nastawienie sprzyja sukcesom w innych dziedzinach życia.

Masz problemy z kręgosłupem i boisz się jazdy na rowerze? Bez obaw! Wybierz rower miejski, a twój kręgosłup nie ucierpi. Bicykl tego typu zapewnia pozycję wyprostowaną. Jeżdżąc rowerem mięśnie nóg oraz stawy nie są obciążone ciężarem ciała w takim stopniu jak jest to w przypadku np. biegania. Twoje nogi poddane są intensywnemu treningowi, ty natomiast docenisz piękno przyrody, gdyż sport ten w cudowny sposób zbliża rowerzystę z naturą.

Rower to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim zdrowie. Regularna jazda przynosi wiele dobrego naszemu organizmowi. Nie pozostaje nic innego jak tylko zachęcanie do jak najczęstszego wyruszania na rowerowy szlak.

Otagowano: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *